W hołdzie zmarłym kapelanom więziennictwa – z szacunku do historii
W dniu 24 października br., funkcjonariusze Centralnego Zarządu Służby Więziennej oraz Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, wraz z Naczelnym Kapelanem Więziennictwa Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. dr. Andrzejem Lewczakiem, oraz kapelanem Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka, ks. mitratem Mirosławem Lewczakiem, oddali hołd zmarłym kapelanom więziennictwa.
Cmentarz Prawosławny w Warszawie na Woli, będący miejscem kultu religijnego i spoczynku zmarłych, jest centralnym cmentarzem wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Funkcjonariusze Służby Więziennej mieli możliwość odwiedzenia miejsc spoczynku oraz oddania hołdu m.in. ś.p. księdzu mitratowi Mikołajowi Lenczewskiemu, który od 1991 roku pełnił funkcję kapelana więziennego w zakładach karnych i aresztach śledczych na terenie Warszawy, a w 1996 roku został Naczelnym Prawosławnym Kapelanem Więziennictwa w Rzeczypospolitej Polskiej, oraz księdzu Jerzemu Łotockiemu, kapelanowi prawosławnych więzień przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie oraz w Sieradzu, który tragicznie zginął w trakcie Powstania Warszawskiego.
Podczas tego historycznego spaceru funkcjonariusze odwiedzili również miejsca spoczynku m.in. śp. metropolity Dionizego (Waledyńskiego), Sokratesa Starynkiewicza oraz grób rodziny Federońko.
Ochrona polskich zabytków stanowi istotny element rozwoju społecznego i jest kluczowa dla budowania tożsamości narodowej. Wiedza o dziedzictwie narodowym, zabytkach z okresu II wojny światowej, symbolach narodowych, walkach o niepodległość oraz autorytetach moralnych pozwala kształtować szacunek do ojczyzny. Promowanie w strukturach Służby Więziennej wartości patriotycznych i dawanie dobrego przykładu zwiększa szanse na wykształcenie poczucia odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe i troskę o otoczenie. Obywatel, a zwłaszcza funkcjonariusz Służby Więziennej, oprócz takich cech jak uczciwość, prawdomówność, tolerancja i odpowiedzialność, powinien również odznaczać się szacunkiem do ojczyzny i rodaków. Ważne jest również poczucie solidarności z narodem oraz aktywne uczestnictwo w życiu publicznym.
Odwiedzając dziś miejsca spoczynku osób zasłużonych dla naszej formacji na Cmentarzu Prawosławnym, dajemy przykład patriotyzmu i potwierdzamy, że Służba Więzienna przywiązana jest do tradycji oraz bogatej historii, które ukształtowały współczesny etos naszej służby. Należy dokładać wszelkich starań, aby przyszłe pokolenia przejęły misję podtrzymywania pamięci o tych, którzy odeszli.
Zespół Prasowy OISW w Warszawie
Za: www.sw.gov.pl