Pierwszy tydzień Wielkiego Postu

Opublikowano 21 marca 2016 przez Łukasz Koleda

Wzorem minionych lat w warszawskiej kaplicy akademickiej św. św.  Cyryla i Metodego w dniach 14-19 marca 2016 roku miały miejsce nabożeństwa pierwszego tygodnia Wielkiego Postu. W poniedziałek, wtorek i czwartek rano odprawiane były: Jutrznia, Godziny Kanoniczne oraz Wieczernia, natomiast w środę i piątek sprawowano 9 Godzinę Kanoniczną i Liturgię Uprzednio Poświęconych Darów.

Każdego dnia przewodniczył im Jego Ekscelencja Biskup Jerzy. Wieczorem tradycyjnie czytany był Wielki Kanon Pokutny św. Andrzeja z Krety. Pierwszą jego część odczytał Biskup Jerzy, zaś drugą Jego Eminencja Metropolita Sawa, natomiast w pozostałe dni duchowni związani z warszawskim Centrum Kultury Prawosławnej.

W wielkopostnych nabożeństwach oprócz duchownych warszawskich parafii oraz wykładowców Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, uczestniczyli przede wszystkim studenci oraz mieszkańcy Metropolitalnego Domu Studenta.

Po piątkowej Liturgii i odprawieniu molebna do św. Teodora Tyrona dokonano poświęcenia koliwa (gotowanej pszenicy z miodem i owocami). Tego samego dnia wieczorem, w czasie Jutrzni niemalże wszyscy zgromadzeni na modlitwie, przystąpili do Sakramentu Spowiedzi, czym rozpoczęli wielkopostne rekolekcje. W sobotni poranek św. Liturgię sprawował Jego Ekscelencja Biskup Jerzy w asyście ks. Andrzeja Baczyńskiego, ka. Arkadiusza Aleksiejuka, ks. Łukasza Koleda oraz o. hierodiakona Piotra. W słowie skierowanym do modlących się, hierarcha wyjaśnił znaczenie wielkopostnych sobót, które przypominają o wędrówce narodu wybranego do ziemi obiecanej, zaś w naszej dobie przypominają o przygotowaniu do święta Paschy. Jego Ekscelencja podziękował wszystkim uczestniczącym w nabożeństwach pierwszego  tygodnia, wskazując i sama nasza obecność na nich, pomimo rozproszenia uwagi, jest zbawienna i pożyteczna, gdyż pozwala uspokoić swoje życie, wyciszyć się i co najważniejsze porozmawiać z Bogiem. Kończąc biskup Jerzy pozdrowił wszystkich, którzy przystąpili tego dnia do Eucharystii wskazując na wagę i siłę płynącą z tego misterium.

Foto: M. Ochrymiuk, Ł. Troc